Oryantal

ORYANTAL KADIN OLMANIN KUSURSUZ İFADESİDİR…

HER KADIN ORYANTAL DANSIYLA TANIŞMALIDIR…

MİLATTAN ÖNCESİ VE BUGÜNE KADAR KADINLAR

ACILARINI SEVİNÇLERİNİ HEP BU DANSIN İÇİNDE YAŞAYARAK ANLATMIŞTIR…

HER ELİN HER KALÇANIN HER BAKIŞIN AYRI BİR HİKAYESİ VARDIR…

HER KADIN KENDİ HİKAYESİNİ OYNAR…

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston yada sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.Oryantal dans, tabii ki folklordan da etkilenmiştir ama solo yapılan bir dans olduğundan daha profesyonel bir eğitim ve sıkı çalışma gerektirir. Grup danslarında bireylerin yapacağı hatalar göze batmazken, solo dans olan oryantalde dansçının tüm figürleri kusursuzca yapması beklenir. Solo dans olan oryantal bu nedenle de bir trans dansıdır. Tüm dans boyunca derin konsantrasyon ve dikkat ister.Oryantal dansın temel özelliği izolasyon dansı olmasıdır. Vücudun çeşitli öğelerinin ritim eşliğinde izole hareketlerine dayanır.

Oryantal dansı ve müziği senkronize özellikler de taşır. Mısır, Roman ve Türk ekolleri ortak özellikler taşırlarsa da birbirlerinden farklılıklar da içerirler.

HAMİLE ORYANTAL PROGRAMI:

Bu program ABD’de 25 yıldır uygulanıyor.Amerikan Ulusal İstatistiklerine göre,programa katılmayan hamileler ile karşılaştırıldığında;düşük,erken doğum,acil sezaryen ve diğer risklerle karşılaşma oranının program katılımcılarında çok daha düşük olduğu görülür.

Doğumu kolaylaştıran ve doğum sonrası vücudun toparlanmasına yardımcı olan; kasları güçlendiren, sırt ağrılarının azaltılmasında ve hamilelik süresince devam eden kabızlığı gidermede dahi yardımı olan hamile oryantaline hamileliğin 16.haftasında başlanması ve 26. haftasından sonra devam edilmemesi önerilmektedir. Doğumdan 2 ay sonra sıkılaşmak için tekrar ders almaları tavsiye edilir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s