TANGO TURCO

Kurucusu Osman Cengiz‘dir.


16 yaşında profesyonel dans hayatına başlayan ünlü danscı ve dans eğitmeni Osman Cengiz 2004 yılında Arjantin Buenos Aires de düzenlenen”Dünya Tango Festivalin’de” 1. olarak tüm Dünya’ya adını duyurmaya başladı.Tangoturco adınıda bu yarışmadan almıştır. .
1980 li yıllarda birçok ünlü ses sanatçıların baş danscısı olarak dans eden Osman Cengiz 1996 yılında Arjantin Tango’ya ağırlık vererek dans kariyerini bu yolda ilerletti.
2004 yılında Arjantin’de elde etmiş olduğu şampiyonluk başarısı ile tüm Dünya’nın dikkatini üzerine çekmiştir.Özellikle Türkiye İstanbul’da en ünlü ve en çok rağbet gören dans eğitmenleri arasında yer almaya başlamıştır.


Birçok dans okulunda ders verdikten sonra kendi kanatlarıyla uçmaya başlayan Osman Cengiz 2009 yılında TANGOTURCO DANS ve SPOR KULUBU kurarak Etiler’de dans okulu açmıştır. Bu dans okulunda Salsa’dan Sirtaki’ye ve Oryantal’den Tango’ya uzanan genişi yelpaze’de dans dersleri profesyonel eğitmenler eşliğinde verilmektedir.Ayrıca Türkiye Dans Sporları Federasyonu’na bağlı olan okulda profesyonel danscılar ve yarışmacılar yetiştiriliyor.


” Arjantin Tango duyguların dansıdır…Bedensel bir iletişim kullanılıyor ve vücut enerjisiyle yapılıyor.Erkek lider konumda kadın takipcidir…Müziğin verdiği ritimle duygularınızı bedensel enerjinizle aktarabileceğiniz eşsiz bir danstır ve bu dansı yapan herkesde artık tutku haline dönüşür çünkü o sizin yaşam biçiminiz olur…”
Tango ülkemizde çok fazla yayıldı özellikle İstanbul,izmir,Bursa,Ankara,Eskişehir ve hatta Antep,Diyabakır’da bile tango geceleri düzenleniliyor .Tango gecelerine “Milonga geceleri” diyoruz ve herkes herkesle bu dansı paylaşabiliyor.Özellikle biz okul olarak yaz aylarında Çarşamba akşamları değişik mekanlarda ve kış aylarında 10 yıldır Beşiktaş Tiyatro café’de milonga geceleri düzenliyoruz. Tango ‘yu “yürüyebilen her insan yapabilir “çünkü bu dans doğru ve dengede yürümek üzerine beslenen figürler üzerine ortaya çıkmıştır.


Dans etmek ve öğrenmek isteyen herkesi Etiler TANGOTURCO’ya kursiyer olarak katılmalarını tavsiye ederiz.


TANGOTURCO DANS OKULU ETİLER